Svetovne cene hrane po napovedih nekoliko nižje, a še naprej nestanovitne
3. januar 2012 - Svetovne cene hrane se bi lahko v prihodnjih mesecih nekoliko znižale, a bodo ostale nestanovitne, je danes ocenil novi prvi mož Agencije Združenih narodov za hrano in kmetijstvo (FAO) Jose Graziano da Silva. Razlog za špekulacije so nizke zaloge, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Po besedah prvega moža FAO strokovnjaki agencije pričakujejo, da cene ne bodo občutno padle, niti se ne bodo zvišale. "Pričakujemo nekaj znižanj, a ne drastičnih, ostala bo nestanovitnost," je dejal Graziano na prvi novinarski konferenci v svojem mandatu. Sicer pa je prvi novi mož FAO, ki je mandat nastopil 1. januarja, za svojo prioriteto postavil izkoreninjenje lakote in podhranjenosti v svetu. "Za končanje lakote moramo vsi sodelovati, niti FAO niti katera druga organizacija ali vlada sama ne more zmagati v tej vojni," je dejal in se zavzel za transparentno sodelovanje med vsemi deležniki.
Finančna in gospodarska kriza sicer njegovega dela ne bosta olajšala, se zaveda Graziano. Več bo namreč brezposelnih in posledično lačnih ljudi, države pa bi lahko tudi odlašale z vplačili v proračun FAO. Ta je sicer največja specializirana agencija ZN z letnim proračunom v višini ene milijarde dolarjev. Kljub temu si bo novi direktor agencije prizadeval še za bolj trajnostno proizvodnjo hrane in več pravičnosti pri njeni porazdelitvi. Med njegovimi cilji so še decentralizacija FAO, zniževanje stroškov delovanja in večanje njene učinkovitosti.
Graziano je nekdanji brazilski minister za prehransko varnost in eden od arhitektov brazilskega programa za izkoreninjenje lakote, ki je v zadnjih osmih letih iz revščine pomagal 19 milijonom Brazilcem. Kot poudarja, je decentralizacija dela FAO nujna, saj se le na regionalni in subregionalni ravni lahko boriš proti lakoti. "Problem lakote rešiš v svoji vasi, v svojem mestu ali v svoji soseščini - ne na globalni ravni," je poudaril.
Vir: STA in Dnevnik

